Delphos St. John's Blue Jay Basketball - Special Searches

Overall Record 196-90
Tournament Record vs. non-MAC teams

    Opponent Result Notes
Thu
3/23/17
Schottenstein Center Cleveland Hts. Lutheran East+ TOpponent Info:
Wins: 20 Losses: 9 Division IV
League: Independent
Coach: Anthony Jones
Tournament: Division IV State Champs

L
25-50 (State Semi-Final)
Fri
3/17/17
Toledo Mansfield St. Peter+ TOpponent Info:
Wins: 24 Losses: 3 Division IV
League: Mid-Buckeye Conference Champs
Coach: Joe Jakubick
Tournament: Division IV Regional Finalist

W
44-43 (Regional Final) Mansfield St. Peter ranked #2 in state
Tue
3/14/17
BGSU Holgate+ TOpponent Info:
Wins: 21 Losses: 5 Division IV
League: Green Meadows Conference Tri-Champs
Coach: Brad Hurst
Tournament: Division IV Regional Semi-Finalist

W
40-25 (Regional)
Fri
3/10/17
Elida Crestview+ TOpponent Info:
Wins: 17 Losses: 7 Division IV
League: Northwest Conference
Coach: Jeremy Best
Tournament: Division IV District Finalist

W
48-36 (District Final)
Tue
3/7/17
Elida Continental+ TOpponent Info:
Wins: 15 Losses: 10 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Kurtis Brown
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
53-31 (District)
Fri
3/3/17
OG Cory-Rawson+ OIOpponent Info:
Wins: 13 Losses: 11 Division IV
League: Blanchard Valley Conference
Coach: Dean Birchmeier

W
51-36 (Sectional Final)
Fri
2/26/16
Van Wert Miller City+ TOpponent Info:
Wins: 14 Losses: 9 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Bryan Kuhlman
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

L
37-41 (Sectional Final)
Tue
2/23/16
Van Wert Kalida+ OIOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 11 Division IV
League: Putnam County League Champs
Coach: Dick Kortokrax

W
46-42 (Sectional) Kalida: Coach Dick Kortokrax's last game as head coach at age 82. Finished as Ohio's winningest coach with 890 victories over 56 seasons
Fri
3/20/15
BGSU Wayne Trace+ TOpponent Info:
Wins: 25 Losses: 2 Division IV
League: Green Meadows Conference Champs
Coach: Jim Linder
Tournament: Division IV State Semi-Finalist

L
56-65 (Regional Final)
Tue
3/17/15
BGSU Oregon Cardinal Stritch+ TOpponent Info:
Wins: 19 Losses: 7 Division IV
League: Toledo Area Athletic Conference
Coach: Jamie Kachmarik
Tournament: Division IV Regional Semi-Finalist

W
45-32 (Regional)
Fri
3/13/15
Elida Columbus Grove+ TOpponent Info:
Wins: 17 Losses: 8 Division IV
League: Northwest Conference
2nd League: Putnam County League
Coach: Ryan Stechschulte
Tournament: Division IV District Finalist

W
49-42 (District Final)
Tue
3/10/15
Elida Leipsic+ TOpponent Info:
Wins: 13 Losses: 12 Division IV
League: Blanchard Valley Conference
2nd League: Putnam County League
Coach: Scott Maag
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
63-41 (District)
Fri
3/6/15
Van Wert Lincolnview+ OIOpponent Info:
Wins: 14 Losses: 10 Division IV
League: Northwest Conference
Coach: Brett Hammons

W
53-32 (Sectional Final)
Wed
3/4/15
Van Wert Cory-Rawson+ OIOpponent Info:
Wins: 5 Losses: 18 Division IV
League: Blanchard Valley Conference
Coach: Dean Birchmeier

W
59-33 (Sectional)
Tue
3/4/14
Elida Miller City+ TOpponent Info:
Wins: 16 Losses: 9 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Bryan Kuhlman
Tournament: Division IV District Finalist

L
36-39 (District)
Fri
2/28/14
Van Wert Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 9 Losses: 15 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Todd Turnwald

W
52-41 (Sectional Final)
Fri
3/15/13
Kettering Troy Christian+ TOpponent Info:
Wins: 26 Losses: 3 Division IV
League: Metro Buckeye Conference
Coach: Ray Zawadzki
Tournament: Division IV State Semi-Finalist

L
49-51 (Regional Final) Grant Zawadzki makes 2 FT to break tie with 3 seconds left
Tue
3/12/13
Kettering Jackson Center+ TOpponent Info:
Wins: 22 Losses: 5 Division IV
League: Shelby County Athletic League
Coach: John Elchert
Tournament: Division IV Regional Semi-Finalist

W
62-53 (Regional) Curtis Geise 37 pts
Fri
3/1/13
Van Wert Lincolnview+ OIOpponent Info:
Wins: 10 Losses: 14 Division IV
League: Northwest Conference
Coach: Brett Hammons

W
59-40 (Sectional Final)
Wed
2/27/13
Van Wert Ft. Jennings+ OIOpponent Info:
Wins: 6 Losses: 17 Division IV
League: Putnam County League
Coach: John Von Sosson

W
56-32 (Sectional)
Fri
3/2/12
Van Wert Ft. Jennings+ OIOpponent Info:
Wins: 10 Losses: 12 Division IV
League: Putnam County League
Coach: John Von Sosson

W
71-40 (Sectional Final)
Wed
2/29/12
Van Wert Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 3 Losses: 18 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Todd Turnwald

W
51-41 (Sectional)
Fri
3/4/11
Van Wert Crestview+ OIOpponent Info:
Wins: 16 Losses: 5 Division IV
League: Northwest Conference
Coach: Jeremy Best

W
44-43 (Sectional Final)
Wed
3/2/11
Van Wert Lincolnview+ OIOpponent Info:
Wins: 5 Losses: 16 Division IV
League: Northwest Conference
Coach: Rob Welch

W
55-45 (Sectional)
Fri
3/5/10
Van Wert Ft. Jennings+ TOpponent Info:
Wins: 11 Losses: 12 Division IV
League: Putnam County League
Coach: John Von Sossan
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

L
34-39 Game SummaryGame Summary(Sectional Final)
Tue
3/10/09
Elida Kalida+ TOpponent Info:
Wins: 23 Losses: 5 Division IV
League: Putnam County League Co-Champ
Coach: Dick Kortokrax
Tournament: Division IV State Runner-up

L
36-52 (District) TV-44
Fri
3/6/09
Van Wert Wayne Trace+ OIOpponent Info:
Wins: 3 Losses: 19 Division IV
League: Green Meadows Conference
Coach: Jim Linder

W
60-51 (Sectional Final)
Wed
2/20/08
Van Wert Antwerp+ TOpponent Info:
Wins: 19 Losses: 4 Division IV
League: Green Meadows Conference
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

L
31-55 (Sectional Final)
Tue
2/27/07
Van Wert Ft. Jennings+ TOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 13 Division IV
League: Putnam County League
Coach: John Von Sossan
Tournament: Division IV District Champs

L
24-42 (Sectional) Fewest points scored by DSJ in a game since 1946-47 season (22 vs. Lima St. Rose). Fewest combined points in a game since 1981-82 (65 pts vs. Shawnee)
Fri
3/10/06
Elida Columbus Grove+ TOpponent Info:
Wins: 21 Losses: 6 Division IV
League: Northwest Conference
2nd League: Putnam County League
Coach: Troy Schwemley
Tournament: Division IV State Runner-Up

L
61-73 (District Final)
Tue
3/7/06
Elida Arlington+ TOpponent Info:
Wins: 17 Losses: 5 Division IV
League: Blanchard Valley Conference
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
62-60 (District)
Fri
3/3/06
Van Wert Kalida+ OIOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 9 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Dick Kortokrax

W
50-41 (Sectional Final)
Tue
2/28/06
Van Wert Ft. Jennings+ OIOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 9 Division IV
League: Putnam County League
Coach: John Von Sossan

W
55-46 (Sectional)
Thu
3/3/05
ONU Archbold+ TOpponent Info:
Wins: 23 Losses: 2 Division III
League: Northwest Ohio Athletic League
Coach: Doug Krauss
Tournament: Division III State Semi-Finalist

L
49-50 (District)
Fri
2/25/05
Elida Spencerville+ OIOpponent Info:
Wins: 18 Losses: 3 Division III
League: Northwest Conference Champs
Coach: Kevin Sensabaugh

W
66-49 (Sectional Final) TV-44
Fri
3/5/04
Elida Lima Central Catholic+ TOpponent Info:
Wins: 15 Losses: 8 Division III
League: Independent
Coach: Bob Seggerson
Tournament: Division III District Finalist

L
44-45 (Sectional Final)
Fri
3/7/03
Elida Crestview+ TOpponent Info:
Wins: 23 Losses: 4 Division IV
League: Northwest Conference Champs
Coach: Jeremy Best
Tournament: Division IV State Runner-up

L
42-44 (District Final)
Tue
3/4/03
Elida Columbus Grove+ TOpponent Info:
Wins: 6 Losses: 17 Division IV
League: Northwest Conference
2nd League: Putnam County League
Coach: Troy Schwemley
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
56-31 (District)
Fri
2/28/03
Van Wert Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 16 Losses: 6 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Tom Von Sossan

W
71-68 (Sectional Final)
Sat
3/23/02
Schottenstein Center Russia+ TOpponent Info:
Wins: 24 Losses: 4 Division IV
League: Shelby County Athletic League
Coach: Paul Bremigan
Tournament: Division IV State Runner-Up

W
74-64 (State Championship) TV-ONN, DSJ's 3rd State Champship!
Thu
3/21/02
Schottenstein Center Bristol+ TOpponent Info:
Division IV
League: Northeastern Athletic Conference
Coach: Scott Groves
Tournament: Division IV State Semi-Finalist

W
80-53 (State Semi-Final) TV-25, TV-44
Fri
3/15/02
Toledo Holgate+ TOpponent Info:
Division IV
League: Green Meadows Conference
Tournament: Division IV Regional Finalist

W
50-44 (Regional Final) TV-25, TV-44
Tue
3/12/02
Toledo Old Fort+ TOpponent Info:
Division IV
League: Midland Athletic League
Tournament: Division IV Regional Semi-Finalist

W
65-61 (Regional) TV-25
Fri
3/8/02
Elida Arlington+ TOpponent Info:
Division IV
League: Blanchard Valley Conference
Tournament: Division IV District Finalist

W
66-49 (District Final) TV-25
Tue
3/5/02
Elida Ottoville+ TOpponent Info:
Wins: 14 Losses: 8 Division IV
League: Putnam County League Champs
Coach: Tom Von Sossan
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
68-60 (District) TV-25
Fri
3/1/02
Lima Bath Columbus Grove+ OIOpponent Info:
Wins: 7 Losses: 15 Division IV
League: Northwest Conference
2nd League: Putnam County League
Coach: Troy Schwemley

W
65-52 (Sectional Final)
Sat
3/24/01
Schottenstein Center Tipp City Bethel+ TOpponent Info:
Wins: 23 Losses: 4 Division IV
League: Cross Country Conference
Coach: Steve Fisher
Tournament: Division IV State Champs

L
53-79 (State Championship) TV-ONN
Fri
3/23/01
Schottenstein Center Strasburg-Franklin+ TOpponent Info:
Division IV
League: Inter-Valley Conference
Coach: Troy McClellan
Tournament: Division IV State Semi-Finalist

W
64-44 (State Semi-Final) TV-25, TV-44
Fri
3/16/01
Toledo McComb+ TOpponent Info:
Division IV
League: Blanchard Valley Conference
Tournament: Division IV Regional Finalist

W
60-38 (Regional Final) TV-25
Tue
3/13/01
Toledo Holgate+ TOpponent Info:
Division IV
League: Green Meadows Conference
Tournament: Division IV Regional Semi-Finalist

W
50-36 (Regional) TV-25
Fri
3/9/01
Elida Ft. Jennings+ TOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 12 Division IV
League: Putnam County League
Coach: John Von Sossan
Tournament: Division IV District Finalist

W
62-43 (District Final) TV-25
Wed
3/7/01
Elida Pandora-Gilboa+ TOpponent Info:
Wins: 14 Losses: 8 Division IV
League: Putnam County League
2nd League: Blanchard Valley Conference
Coach: Joe Braidic
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
44-42 (District) TV-25
Fri
3/2/01
Van Wert Kalida+ OIOpponent Info:
Wins: 17 Losses: 5 Division IV
League: Putnam County League Champs
Coach: Dick Kortokrax

W
60-46 (Sectional Finals) TV-44
Fri
3/10/00
Elida Ft. Jennings+ TOpponent Info:
Wins: 24 Losses: 3 Division IV
League: Putnam County League
Coach: John Von Sossan
Tournament: Division IV State Champs

L
59-71 (District Final) TV-25, TV-44
Tue
3/7/00
Elida Lima Temple Christian+ TOpponent Info:
Division IV
League: Independent
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
71-54 (District)
Fri
3/3/00
Van Wert Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 7 Losses: 14 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Tom Von Sossan

W
72-38 (Sectional Final) TV-25
Sat
3/13/99
Elida Ft. Jennings+ TOpponent Info:
Wins: 23 Losses: 2 Division IV
League: Putnam County League Champs
Coach: John Von Sossan
Tournament: Division IV District Champs

L
68-77 (District Final) TV-44
Wed
3/10/99
Elida Lima Temple Christian+ TOpponent Info:
Division IV
League: Independent
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
65-57 (District) TV-44
Fri
3/5/99
Van Wert Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 15 Losses: 6 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Tom Von Sossan

W
64-49 (Sectional Final)
Tue
3/2/99
Van Wert Lincolnview+ OIOpponent Info:
Division IV
League: Northwest Conference

W
72-40 (Sectional)
Sat
3/28/98
St. John Arena Dayton Jefferson+(OT) TOpponent Info:
Wins: 22 Losses: 5 Division IV
League: Independent
Coach: Arthur Winston
Tournament: Division IV State Champs

L
71-74 (State Championship) TV-44
Thu
3/26/98
St. John Arena Grandview Heights+ TOpponent Info:
Division IV
League: Buckeye Athletic Conference
Coach: Ray Corbett
Tournament: Division IV State Semi-Finalist

W
67-60 (State Semi-Final) 13th win in a row
Sat
3/21/98
Toledo Liberty-Benton+ TOpponent Info:
Division IV
League: Blanchard Valley Conference
Tournament: Division IV Regional Finalist

W
57-48 (Regional Final)
Thu
3/19/98
Toledo Continental+ TOpponent Info:
Wins: 18 Losses: 6 Division IV
League: Putnam County League Champs
Coach: Doug Williams
Tournament: Division IV Regional Semi-Finalist

W
54-33 (Regional)
Fri
3/13/98
Elida Ft. Jennings+ TOpponent Info:
Wins: 19 Losses: 4 Division IV
League: Putnam County League Champs
Coach: John Von Sossan
Tournament: Division IV District Finalist

W
68-48 (District Final)
Tue
3/10/98
Elida Lima Perry+ TOpponent Info:
Division IV
League: Northwest Conference
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
56-38 (District) TV-44
Fri
3/6/98
Van Wert Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 7 Losses: 15 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Tom Von Sossan

W
79-38 (Sectional Final)
Fri
3/7/97
Elida Lincolnview+ TOpponent Info:
Wins: 27 Losses: 0 Division IV
League: Northwest Conference Champs
Coach: Dave Evans
Tournament: Division IV State Champs

L
52-60 (District Final) TV-44
1997 Elida Cory-Rawson+ OIOpponent Info:
Division IV
League: Blanchard Valley Conference

W
62-40 (District)
1997 Van Wert Crestview+ OIOpponent Info:
Division IV
League: Northwest Conference

W
53-50 (Sectional Final)
1995 St. John Arena Springfield Catholic Central+ TOpponent Info:
Wins: 22 Losses: 5 Division IV
League: Southwestern Rivers Conference
Coach: Tony Ricciuto
Tournament: Division IV State Runner-Up

L
55-72 (State Semi-Final)
1995 Columbus Fairgrounds Portsmouth East+ TOpponent Info:
Division IV
League: Southern Ohio Conference
Tournament: Division IV Regional Finalist

W
69-66 (Regional Final)
1995 Columbus Fairgrounds Crestline+ TOpponent Info:
Division IV
League: North Central Conference
Tournament: Division IV Regional Semi-Finalist

W
73-62 (Regional)
Sat
3/6/93
Parkway Lima Central Catholic+ TOpponent Info:
Wins: 25 Losses: 1 Division IV
League: Independent
Coach: Bob Seggerson
Tournament: Division IV State Semi-Finalist

L
45-60 Stats(Sectional Final) Paul Mesker 14 pts, Brian Miller 13 pts
LCC: Aaron Hutchins 23 pts
Fri
3/6/92
Van Wert Crestview+(OT) TOpponent Info:
Division IV
League: Northwest Conference
Tournament: Division IV Regional Finalist

L
67-68 Stats(Sectional Final) Scott Elwer 33 pts, Jeff Wieging 11 pts
Crestview: makes 2 FT with no time remaining to send to OT. Rase 23 pts, Andy Etzler 20 pts
Tue
3/3/92
Van Wert Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 5 Losses: 16 Division IV
League: Putnam County League
Coach: Bill Stoner

W
78-66 Stats(Sectional) Scott Elwer 21 pts, Jeff Wieging 20 pts
Horstman: 22 pts
Fri
3/1/91
Van Wert Antwerp+ OIOpponent Info:
Division IV
League: Green Meadows Conference

L
30-43 Stats(Sectional Final)
Tue
2/26/91
Van Wert Kalida+ OIOpponent Info:
Wins: 14 Losses: 7 Division IV
League: Putnam County League Champs
Coach: Dick Kortokrax

W
76-64 Stats(Sectional) Scott Elwer 33 pts, Brent Grothaus 15 pts, Kurt Gunder 10 pts
Kalida: Eric Rampe 21 pts
Thu
3/22/90
St. John Arena Columbus Wehrle+ TOpponent Info:
Wins: 25 Losses: 3 Division IV
Coach: Chuck Kemper
Tournament: Division IV State Champs

L
69-70 Stats(State Semi-Final) TV-44, Jays lose heartbreaker as last second tip attempt rims out
Steve Jettinghoff 27 pts, Jeff Sever 17 pts, Scott Elwer 14 pts
Sat
3/17/90
Toledo West Unity Hilltop+ TOpponent Info:
Division IV
League: Buckeye Border Conference
Tournament: Division IV Regional Finalist

W
81-62 Stats(Regional Final) Steve Jettinghoff 26 pts, Scott Suever 15 pts, Jeff Sever and Dan Swick 14 pts
Hilltop: David Tworek 28 pts
Thu
3/15/90
Toledo Vanlue+ TOpponent Info:
Division IV
League: Blanchard Valley Conference
Tournament: Division IV Regional Semi-Finalist

W
58-51 Stats(Regional) Steve Jettinghoff 24 pts, Scott Suever 11 pts, Jeff Sever 10 pts
Vanlue: Andy Lee 20 pts
Fri
3/9/90
Elida Crestview+ TOpponent Info:
Division IV
League: Northwest Conference
Tournament: Division IV District Finalist

W
82-73 Stats(District Final) Steve Jettinghoff 24 pts, Scott Elwer 22 pts, Jeff Sever 13 pts
Crestview: Future Ohio State Buckeye Doug Etzler 36 pts with 4 3's
Wed
3/7/90
Elida Hardin Northern+ TOpponent Info:
Division IV
League: Blanchard Valley Conference
Tournament: Division IV District Semi-Finalist

W
83-72 Stats(District) Steve Jettinghoff 37 pts, Scott Suever 13 pts
HN: Brad Sites: 29 pts
Fri
3/2/90
Van Wert Antwerp+ OIOpponent Info:
Division IV
League: Green Meadows Conference

W
50-45 Stats(Sectional Final) Steve Jettinghoff 16 pts, Scott Elwer 14 pts
Tue
2/21/89
Van Wert Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
Division IV
League: Northwest Conference

L
66-73 Stats(Sectional) Curt Mager 32 pts, Duane Grothause 18 pts
Jefferson: John Boggs 18 pts, Chris Renner 14 pts, Mike Minnig 11 pts
Fri
3/4/88
Van Wert Antwerp+ OIOpponent Info:
Division IV
League: Green Meadows Conference

W
60-58 Stats(Sectional Final) Jays outscore Antwerp 25-13 in 4th quarter in come-from-behind win. Mike Williams and Curt Mager score 21 pts in 4th.
Mike Williams 21 pts 5 3's, Curt Mager 14 pts, Doug Etgen 11 pts
Mike Williams 21 pts 5 3's, Curt Mager 14 pts, Doug Etgen 11 pts
Sat
3/14/87
Elida Wayne Trace+ TOpponent Info:
Class A
League: Green Meadows Conference
Coach: Al Welch
Tournament: Class A State Semi-Finalist

L
52-54 Stats(District Final) Ohio State-bound Steve Hall hits game-winning shot at the buzzer, scored 32 pts
Mike Williams 24 pts, Dave Wieging 11 pts
Thu
3/12/87
Elida Kalida+ OIOpponent Info:
Wins: 14 Losses: 8 Class A
League: Putnam County League
Coach: Dick Kortokrax

W
53-48 Stats(District) Mike Williams 19 pts, Craig Allemeier 12 pts
Kalida: Brian Vorst 21 pts
Sat
3/7/87
Van Wert Lincolnview+ OIOpponent Info:
Class A
League: Northwest Conference

W
71-66 Stats(Sectional Final) Craig Allemeier 21 pts, Mike Williams 17 pts, Dave Etgen 14 pts
L-view: Jason Crider 20 pts
Tue
3/3/87
Van Wert Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
Class A
League: Northwest Conference

W
76-53 Stats(Sectional) 1st time played Jefferson in 33 years. Craig Allemeier 22 pts, Mike Williams 19 pts, Brian Heitz 10 pts
Jefferson: Jamey Grogg 17 pts, Jeff Hartsock 15 pts
Fri
2/28/86
Van Wert Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 9 Losses: 14 Class A
League: Putnam County League
Coach: Mark Knott

L
54-60 Stats(Sectional Final) Mark Wurst and Mike Williams 15 pts
Tue
2/25/86
Van Wert Antwerp+ OIOpponent Info:
Class A
League: Green Meadows Conference

W
67-54 Stats(Sectional) Mark Wurst 17 pts, Mike Williams 16 pts, Brian Heitz 12 pts
Wed
3/20/85
Toledo Mansfield St. Peter+ OIOpponent Info:
Class A
League: Independent

L
60-72 Stats(Regional) Jerry Wilhelm 16 pts, Tim Geise 21 pts, Mark Wurst 19 pts, Tony Odenweller 14 pts, Tim Geise 12 pts, Mark Wurst 10 pts
Mansfield: Chris Wilson 23 pts
Sat
3/16/85
Elida Antwerp+ TOpponent Info:
Class A
League: Green Meadows Conference
Tournament: Class A District Finalist

W
73-59 Stats(District Final) Jerry Wilhelm 22 pts, Mark Wurst 18 pts, Tim Geise 16 pts
Antwerp: Chad Horman 25 pts
Wed
3/13/85
Elida Miller City+ OIOpponent Info:
Wins: 18 Losses: 5 Class A
League: Putnam County League Champs
Coach: Kevin McGlaughlin

W
47-46 Stats(District) Tim Geise 21 pts, Mark Wurst 19 pts, Tony Odenweller and Mark Wurst 16 pts
Fri
3/8/85
Van Wert Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
Class A
League: Northwest Conference

W
56-42 Stats(Sectional Final) Tim Geise 21 pts, Mark Wurst 19 pts, Tony Odenweller 22 pts, Mark Wurst 17 pts
Wed
3/6/85
Van Wert Lincolnview+ OIOpponent Info:
Class A
League: Northwest Conference

W
73-48 Stats(Sectional) Tony Odenweller 23 pts, Tim Geise 20 pts, Mark Wurst 15 pts
Wed
3/7/84
Elida Miller City+(OT) TOpponent Info:
Wins: 19 Losses: 6 Class A
League: Putnam County League
Coach: Kevin McGlaughlin
Tournament: Class A District Champs

L
45-47 Stats(District) Larry Geise 16 pts, Tim Reindel 11 pts, Kevin Geise 10 pts
Mon
3/5/84
Van Wert Crestview+ OIOpponent Info:
Class A
League: Northwest Conference

W
69-61 Stats(Sectional Final) Kevin Geise 25 pts, Larry Geise 16 pts
Crestview: Etzler 26 pts
Sat
3/3/84
Van Wert Spencerville+ OIOpponent Info:
Class A
League: Northwest Conference Champs
Coach: Dan Hegemier

W
66-61 Stats(Sectional) 1,000 school victory. Jays outscore Bearcats 27-15 in 4th
Kevin Geise 20 pts, Tim Geise and Tim Reindel 11 pts, Larry Geise and Jeff Schwieterman 10 pts
1983 St. John Arena New Washington Buckeye Central+ TOpponent Info:
Wins: 27 Losses: 1 Class A
League: North Central Conference
Coach: Steve Mohr
Tournament: Class A State Runner-Up

W
55-48 (State Championship) DSJ's 2nd State Championship
1983 St. John Arena Old Washington Buckeye Trail+(2OT) TOpponent Info:
Class A
League: Ohio Valley Athletic Conference
Coach: Terry Leggett
Tournament: Class A State Semi-Finalist

W
74-71 (State Semi-Final)
1983 Toledo Holgate+ TOpponent Info:
Class A
League: Green Meadows Conference
Tournament: Class A Regional Finalist

W
72-40 (Regional Final)
1983 Toledo Fostoria St. Wendelin+ OIOpponent Info:
Class A
League: Lakeshore Conference

W
65-57 (Regional)
1983 Elida Ottoville+ OIOpponent Info:
Wins: 21 Losses: 3 Class A
League: Putnam County League
Coach: Steve Penhorwood

W
71-65 (District Final)
1983 Elida Kalida+ OIOpponent Info:
Wins: 20 Losses: 3 Class A
League: Putnam County League Champs
Coach: Dick Kortokrax

W
63-61 (District)
1983 Van Wert Crestview+ OIOpponent Info:
Class A
League: Northwest Conference Champs

W
51-40 (Sectional Final)
1982 St. John Arena Middletown Fenwick+ TOpponent Info:
Wins: 21 Losses: 7 Class A
League: Greater Catholic League
Coach: John Rossi
Tournament: Class A State Champs

L
48-50 (State Semi-Final)
1982 BGSU Elmore Woodmore+ OIOpponent Info:
Class A
League: Suburban Lakes League

W
91-52 (Regional)
1982 Elida Miller City+ OIOpponent Info:
Wins: 18 Losses: 6 Class A
League: Putnam County League
Coach: Kevin McGlaughlin

W
74-48 (District Final)
1982 Elida Kalida+ OIOpponent Info:
Wins: 20 Losses: 3 Class A
League: Putnam County League Champs
Coach: Dick Kortokrax

W
49-47 (District)
1982 Van Wert Antwerp+ OIOpponent Info:
Class A
League: Green Meadows Conference

W
82-43 (Sectional Final)
1981 ONU Napoleon+ TOpponent Info:
Wins: 28 Losses: 0 Class AA
League: Great Lakes League
Coach: Fred Church
Tournament: Class AA State Champs

L
55-62 (District)
1981 Elida Van Wert+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

W
70-64 (Sectional Final)
1981 Elida St. Marys+ OIOpponent Info:
Wins: 11 Losses: 10 Class AA
League: Western Buckeye League Quad Champ
Coach: Paul Hershberger

W
90-61 (Sectional)
1980 Elida Kenton+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

L
53-54 (Sectional)
1979 ONU Archbold+ TOpponent Info:
Class AA
League: Northwest Ohio Athletic League
Coach: Dan Neff
Tournament: Class AA State Semi-Finalist

L
47-58 (District Final)
1979 ONU Ottawa-Glandorf+ OIOpponent Info:
Wins: 16 Losses: 4 Class AA
League: Western Buckeye League
Coach: Ron Niekamp

W
60-48 (District)
1979 ONU Elida+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

W
56-43 (Sectional Final)
1979 ONU Lima Bath+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

W
85-44 (Sectional)
1978 Lima Senior Lima Bath+(OT) OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

L
66-68 (Sectional)
1977 Elida Lima Central Catholic+ OIOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 10 Class AA
League: Independent
Coach: Jim Carder

L
46-53 (Sectional)
1976 ONU St. Marys+ OIOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 10 Class AA
League: Western Buckeye League
Coach: Ray Graves

L
66-70 (Sectional Final)
1975 Lima Senior Van Wert+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

L
66-67 (Sectional Final)
1975 Lima Senior Kenton+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

W
86-61 (Sectional)
1974 Elida Lima Central Catholic+ TOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 7 Class AA
League: Independent
Coach: Bob Fisher
Tournament: Class AA Regional Participant

L
45-55 (District Final)
1974 Elida Wauseon+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Northwest Ohio Athletic League
2nd League: Northern Border League

W
70-60 (District)
1974 Lima Shawnee St. Marys+ OIOpponent Info:
Wins: 9 Losses: 11 Class AA
League: Western Buckeye League
Coach: Ray Graves

W
84-67 (Sectional Final)
1974 Lima Shawnee Allen East+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Northwest Conference

W
72-65 (Sectional)
1973 St. John Arena Columbus Bishop Ready+ TOpponent Info:
Wins: 23 Losses: 3 Class AA
League: Central Catholic League
Coach: Patrick Penn
Tournament: Class AA State Champs

L
66-79 (State Championship)
1973 St. John Arena Elyria Catholic+ TOpponent Info:
Class AA
League: North Coast League
Coach: Bob Guinta
Tournament: Class AA State Semi-Finalist

W
72-61 (State Semi-Final)
1973 BGSU Genoa+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Suburban Lakes League

W
88-67 (Regional Final) Genoa was undefeated coming into the game.
1973 BGSU Rossford+(OT) OIOpponent Info:
Class AA
League: Northern Lakes League

W
67-62 (Regional)
1973 Napoleon Patrick Henry+ TOpponent Info:
Class AA
League: Northern Border League
Tournament: Class AA District Finalist

W
77-68 (District Final) PH was undefeated coming into the game.
1973 Napoleon Lima Central Catholic+ OIOpponent Info:
Wins: 14 Losses: 6 Class AA
League: Independent
Coach: Bob Fisher

W
63-57 (District)
1973 Defiance Wayne Trace+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Green Meadows Conference

W
80-60 (Sectional Final)
1973 Defiance Ottawa-Glandorf+ OIOpponent Info:
Wins: 1 Losses: 18 Class AA
League: Western Buckeye League
Coach: Chick McMillan

W
81-64 (Sectional)
1972 Lima Shawnee Lima Central Catholic+ OIOpponent Info:
Wins: 8 Losses: 13 Class AA
League: Independent
Coach: Bob Fisher

L
67-78 (Sectional)
1972 Lima Shawnee Kenton+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

W
110-74 (Sectional)
1970 Toledo Waite Findlay+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Buckeye Conference

L
64-68 (District)
1970 BGSU Lima Central Catholic+(OT) OIOpponent Info:
Wins: 15 Losses: 6 Class AA
League: Independent
Coach: Len Volbert

W
75-73 (Sectional Final)
1970   Van Wert+ OIOpponent Info:
Class AA
League: Western Buckeye League

W
112-85 (Sectional)
1970   St. Marys+ OIOpponent Info:
Wins: 3 Losses: 14 Class AA
League: Western Buckeye League
Coach: Buz Howard

W
76-48 (Sectional)
1969 Lima Bath Lima Central Catholic+(OT) TOpponent Info:
Wins: 20 Losses: 5
League: Independent
Coach: Len Volbert
Tournament: Class Regional Participant

L
100-101 (Sectional)
1969 Lima Bath St. Marys+ OIOpponent Info:
Wins: 3 Losses: 14
League: Western Buckeye League
Coach: Buz Howard

W
69-63 (Sectional)
1968   Lima Senior+ TOpponent Info:
Class AA
Coach: Jim Romey
Tournament: Class AA State Semi-Finalist

L
73-75 (District)
1968   Kenton+ OIOpponent Info:
League: Western Buckeye League

W
79-67 (Sectional Final)
1968   Elida+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

W
76-70 (Sectional)
1967   Lima Bath+ OIOpponent Info:
League: Western Buckeye League

L
74-89 (Sectional)
1966   Celina ICHS+
L
60-69 (District Final)
1966   Kalida+(3OT) OIOpponent Info:
Wins: 11 Losses: 10
League: Putnam County League
Coach: Alan Chase

W
58-57 (District)
1966   Lima Perry+
W
37-31 (Sectional Final)
1966   Allen East+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

W
78-67 (Sectional)
1965 Bluffton Kalida+ OIOpponent Info:
Wins: 13 Losses: 8
League: Putnam County League
Coach: Alan Chase

W
78-61 (Sectional Final)
1965 Bluffton Lincolnview+
W
78-66 (Sectional)
1965 Bluffton Lima Perry+
W
75-63 (Sectional)
1964 Toledo Lexington+ OIOpponent Info:
League: Johnny Appleseed Conference

L
60-63 (Regional)
1964 BGSU Lima Shawnee+ OIOpponent Info:
League: Western Buckeye League Tri-Champs

W
66-52 (District Final)
1964 BGSU Paulding+ OIOpponent Info:
League: Green Meadows Conference

W
74-68 (District)
1964   St. Marys+ OIOpponent Info:
Wins: 12 Losses: 6
League: Western Buckeye League Tri-Champs
Coach: Jim Taylor

W
78-62 (Sectional Final)
1964   Elida+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

W
76-71 (Sectional)
1963 A Lima Senior+
L
72-73 (Sectional Final)
1963 Lima Senior Wapakoneta+ OIOpponent Info:
League: Western Buckeye League

W
87-52 (Sectional)
1963 Lima Senior Elida+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

W
88-64 (Sectional) Coach Arnzen's 200th victory
1962 A Lima Senior+ TOpponent Info:
Class AA
Coach: Don Penhorwood
Tournament: Class AA State Semi-Finalist

L
61-80 (Sectional)
1961 Lima Senior Mt. Victory+
L
63-64 (District)
1961 St. Marys Celina ICHS+(OT)
W
72-68 (Sectional Final)
1961 St. Marys New Knoxville+ OIOpponent Info:
Coach: Glenn Borkosky

W
54-44 (Sectional)
1960 A Lima Senior+
L
48-67 (Sectional)
1959 A Lima Senior+
L
55-61 (Sectional)
1959 Lima Senior Celina+ OIOpponent Info:
Wins: 3 Losses: 14
League: Western Buckeye League
Coach: Don Kelley

W
59-49 (Sectional)
1958 A Lima Senior+
L
54-71 (Sectional)
1958 Lima Senior St. Marys+ OIOpponent Info:
Wins: 10 Losses: 7
League: Western Buckeye League Champs
Coach: Jim Taylor

W
55-50 (Sectional)
1957 A Lima Senior+
L
57-62 (District Final)
1957 Lima Senior Anthony Wayne+ OIOpponent Info:
League: Northern Lakes League

W
60-56 (District)
1957 Lima Senior Lima Shawnee+ OIOpponent Info:
League: Western Buckeye League

W
74-58 (Sectional Final)
1957 Lima Senior Celina+ OIOpponent Info:
Wins: 8 Losses: 9
League: Western Buckeye League
Coach: Kent Darr

W
85-52 (Sectional)
1956 Lima Senior Findlay+ OIOpponent Info:
League: Buckeye Conference

L
52-53 (Sectional)
1956 A Lima Senior+
W
80-64 (Sectional)
1955 Bluffton St. Marys+ TOpponent Info:
Wins: 19 Losses: 1
League: Western Buckeye League Champs
Coach: John Stuckey
Tournament: Class Regional Participants

L
59-77 (Sectional)
1955 Bluffton Lima South+
W
70-56 (Sectional)
1954 Cleveland Arena New Lexington St. Aloysius+ TOpponent Info:
Wins: 24 Losses: 4 Class B
Coach: Rob Fowle
Tournament: Class B State Champs

L
63-65 (State Championship) starting point guard Chuck Geise breaks his ankle in the first quarter
1954 Cleveland Arena Copely+ TOpponent Info:
Class B
Coach: Ken Batman
Tournament: Class B State Semi-Finalist

W
73-65 (State Semi-Final)
1954 Toledo Ottoville+ TOpponent Info:
Wins: 23 Losses: 3 Class B
League: Putnam County League Champs
Coach: Jerome Moenter
Tournament: Class B District Champs

W
74-68 (Regional Final)
1954 Toledo Leipsic+ TOpponent Info:
Wins: 22 Losses: 4 Class B
League: Putnam County League
Coach: Willis Hartman
Tournament: Class B District Champs

W
61-53 (Regional)
1954 Celina Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
Class B
League: Northwest Conference

W
50-49 (District Final)
1954 Celina Mendon+ OIOpponent Info:
Class B

W
88-49 (District)
1954 Celina Harrod+ OIOpponent Info:
Class B

W
70-49 (District)
1954 Celina Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
Class B
League: Northwest Conference

L
44-49 (Exempted Village)
1954 Celina Lima St. Rose+ OIOpponent Info:
Class B

W
74-54 (Exempted Village)
1954 Celina Bluffton+ OIOpponent Info:
Class B
League: Western Buckeye League
2nd League: Northwest Conference

W
59-38 (Exempted Village)
1954 Celina Paulding+ OIOpponent Info:
Class B

W
79-36 (Exempted Village)
1953 Toledo Holgate+(OT) TOpponent Info:
Class B
Coach: Dick Krauss
Tournament: Class B State Semi-Finalist

L
64-67 (Regional Final)
1953 Toledo Sycamore+ TOpponent Info:
Tournament: Class Regional Participant

W
53-52 (Regional)
1953 Celina Alger+
W
84-64 (District)
1953 Celina New Knoxville+ OIOpponent Info:
Coach: Roger Stauffer

W
80-56 (District)
1953   Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

W
64-44 (Exempted Village)
1953   Lima St. Rose+
W
71-46 (Exempted Village)
1953   Wapakoneta St. Joe+
W
71-56 (Exempted Village)
1952 Celina Forest+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

W
55-48 (District)
1952 Celina Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

L
43-56 (Exempted Village)
1952 Celina Wapakoneta St. Joe+
W
48-39 (Exempted Village)
1952 Celina Lima St. John+
W
73-42 (Exempted Village)
1951 Celina Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

L
39-45 (Exempted Village)
1950 Toledo Miller City+ TOpponent Info:
Wins: 29 Losses: 0 Class B
League: Putnam County League Champs
Coach: Norris Simpson
Tournament: Class B State Champs

L
42-43 (Regional)
1950 Celina Wapakoneta St. Joe+
W
64-38 (District)
1950 Celina Elida+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

W
69-52 (District)
1950 Celina Wapakoneta St. Joe+
W
63-31 (Exempted Village)
1950 Celina Bluffton+ OIOpponent Info:
League: Western Buckeye League

W
64-44 (Exempted Village)
1950 Celina Lima St. John+
W
45-32 (Exempted Village)
Sat
3/26/49
Columbus Fairgrounds Lockland Wayne+ TOpponent Info:
Wins: 31 Losses: 2 Class B
Coach: Joe Martin
Tournament: Class B State Runner-Up

W
47-43 (State Championship) DSJ's first State Championship. Dick Honigford 16 pts, Dave Schmelzer 13 pts. Lockland Wayne's only other loss to Class A State Champ Hamilton. Attendance 8,117
Thu
3/24/49
Columbus Fairgrounds New Lexington+ TOpponent Info:
Wins: 25 Losses: 2 Class B
League: Muskingum Valley League
Coach: Linton Lewis
Tournament: Class B State Semi-Finalist

W
53-37 (State Semi-Final) attendance 5,829. 2:30 tip-off.
Fri
3/18/49
Toledo Salem+ OIOpponent Info:
Wins: 28 Losses: 1 Class B

W
65-44 (Regional Final) Salem from Wyandot County, attendance 4,000. 2:30 pm tip-off.
Wed
3/16/49
Toledo Ottawa Hills+ OIOpponent Info:
Wins: 19 Losses: 3 Class B
League: Maumee Valley League

W
65-57 (Regional)
Thu
3/10/49
Celina New Knoxville+ OIOpponent Info:
Wins: 21 Losses: 2 Class B
Coach: Roger Stauffer

W
48-43 (District Final) attendance 2,700. John Giesken scores 12 off the bench to lead the Jays.
Tue
3/8/49
Celina Lima St. Rose+ OIOpponent Info:
Wins: 21 Losses: 4 Class B

W
44-35 (District) 8th game vs. Lima St. Rose in 2 years, attendance 2,450
Fri
3/4/49
Celina Oakwood+ OIOpponent Info:
Wins: 9 Losses: 14 Class B

W
63-31 (District)
Sat
2/26/49
Celina Lima St. Rose+ OIOpponent Info:
Class B

L
31-35 (Exempted Village) Sell-out crowd at the Celina Fieldhouse
Sat
2/19/49
Celina Ada+ OIOpponent Info:
Class B

W
43-29 (Exempted Village)
Tue
2/15/49
Celina Lima St. John+ OIOpponent Info:
Wins: 16 Losses: 5 Class B

W
35-25 (Exempted Village)
1948 Celina Lima St. Rose+ TOpponent Info:
Wins: 28 Losses: 3 Class B
Coach: Fred George
Tournament: Class B State Runner-up

L
35-49 (District)
1948 Celina New Knoxville+ OIOpponent Info:
Coach: Roger Stauffer

W
45-39 (District)
1948 Celina Middlepoint+
W
44-39 (District) Middlepoint was only undefeated team in District Tournament
1948 Celina Hicksville+
W
51-35 (Exempted Village)
1948 Celina Lima St. Rose+ TOpponent Info:
Wins: 28 Losses: 3 Class B
Coach: Fred George
Tournament: Class B State Runner-up

L
40-41 (Exempted Village) LSR: Johnny Mulcahy hits winning free throw with under a minute to go.
1948 Celina Lima St. Gerard+
W
60-26 (Exempted Village)
1948 Celina Delphos Jefferson+ OIOpponent Info:
League: Northwest Conference

W
72-24 (Exempted Village)
1947 Celina Lima St. Rose+
L
40-54 (Exempted Village)
1946 Ada Lima St. Rose+
L
27-36 (Exempted Village)
1946 Ada Lima St. Gerard+
W
48-24 (Exempted Village)
1946 Ada Wapakoneta St. Joe+
L
31-33 (Exempted Village)
1945 A Ada+
L
24-49 (Exempted Village)
1944 Celina Bluffton+ OIOpponent Info:
League: Western Buckeye League

L
46-52 (District)
1942 Celina Hoagland Jackson+
L
29-40 (District)
1942 Celina Lima St. John+
W
42-26 (District)
1941 Lima Shawnee Gomer+
L
45-46 (Sectional)
1940 Lima Shawnee Willshire+ TOpponent Info:
Class B
Tournament: Class B State Participant

L
30-33 (Sectional)
1940 Lima Shawnee Lima St. John+
W
41-36 (Sectional)
1939 Lima Shawnee Dunkirk+
L
19-26 (Sectional)
1939 Lima Shawnee Willshire+
W
49-30 (Sectional)
1939 Lima Shawnee Lima St. Rose+
W
26-20 (Sectional)
1939 Lima Shawnee Elida+
W
61-27 (Sectional)
1938 Lima Shawnee Middlepoint+
W
32-27 (Sectional)
1937 Lima Shawnee Lafayette+
L
21-25 (Sectional)
1936 Lima Shawnee Celina ICHS+
L
26-30 (Sectional)
1935   Maumee+ TOpponent Info:
Class B
Coach: Robert Cash
Tournament: Class B State Semi-Finalist

L
25-28 (District)
1935   Delphos Jefferson+
W
23-21 (District)
1935 Lima Shawnee Delphos Jefferson+
L
27-28 (Sectional)
1935 Lima Shawnee Waynesfield+
W
41-21 (Sectional)
1935 Lima Shawnee Lima St. John+
W
37-23 (Sectional)
1935 Lima Shawnee Lafayette+
W
32-25 (Sectional)
1934 Lima Shawnee Lima St. Gerard+
L
6-34 (Sectional)
1933 Lima Shawnee Lafayette+
L
31-51 (Sectional)
1933 Lima Shawnee Middlepoint+
W
39-27 (Sectional)
1932 Lima Shawnee Lima St. Rose+
L
27-31 (Sectional)
1931 Lima Shawnee Cridersville+
L
32-33 (Sectional)
1930 Findlay Elmore+
L
23-26 (District)
1930 Lima Mendon+
W
47-14 (Sectional)
1930 Lima New Knoxville+
W
38-24 (Sectional)
1930 Lima Gomer+
W
39-30 (Sectional)
1929 Lima Bluffton+ TOpponent Info:
Class B
Coach: Dwain Murray
Tournament: Class B State Runner-Up

L
28-40 (District)
1929 Lima Lima St. John+
W
31-21 (District)
1929 Lima Marsilles+
W
46-19 (District)
1928   Continental+ OIOpponent Info:
Wins: 11 Losses: 5
Coach: Ralph Pumphrey

L
28-35 (Sectional)
1928   Lima St. John+
W
23-18 (Sectional)
1927 Lima K of C Spencerville+
W
15-14 (Sectional)
1927 Lima K of C Lima St. Gerard+
L
22-28 (Sectional)
1927 Lima K of C Lima St. John+
L
22-23 (Sectional)
1926 Lima Central Haviland+(2OT)
L
25-27 (District)
1925 Lima Leipsic+ TOpponent Info:
Wins: 13 Losses: 7 Class B
Tournament: Class B State Participant

L
13-25 (District)
1925 Lima Lima St. Rose+
W
28-16 (District)
1925 Lima Kenton St. Anthony+
W
36-12 (District)
1925 Lima Nevada+
W
27-16 (District)
1925 Lima Lima St. Rose+
L
27-42 (Sectional)
1925 Lima Beaverdam+
W
24-19 (Sectional)
1925 Lima Spencerville+
W
26-9 (Sectional)
1924 Ohio State Gym Bellpoint+ TOpponent Info:
Class B
Coach: Guy Zimmer
Tournament: Class B State Champs

L
24-36 (State Semi-Final) Bellpoint State Runner-up 1923, State Champion 1924 & 1925. St. John’s led 19-16 at the half before Bellpoint outscored the the ‘Jays 20-5 in the second half; Bellpoint went on to beat Archbold 24-20 in the state title game
1924 Ohio State Gym Ravenna+
W
19-17 (State Quarter-Final)
1924 Lima South Payne+
W
32-24 (District) Jays received large, silver cup as Regional champions
1924 Lima South Gomer+
W
23-13 (District)
1924 Lima South Carey+
W
26-14 (District)
1924 Lima South Tiro+
W
29-16 (District) Tiro from Crawford County
1924 Lima Central Lima St. Rose+
W
24-20 (Sectional) Jays finish 3rd in double elimination tournament and qualify for Regional tournament
1924 Lima Central Gomer+
L
20-26 (Sectional) Gomer is District Champ
1924 Lima Central Wapakoneta+
W
25-9 (Sectional)
1924 Lima Central Elida+
W
41-2 (Sectional) Elida two free throws

Contact Us